Bruslaři v Pardubicích dotahovali marně a zapsali první porážku

napsal Tomáš Taybner, foto: Lukáš Fabián
HC Dynamo Pardubice

5:2

2:0, 1:2, 2:0

BK Mladá Boleslav

Branky a nahrávky: 2. Zohorna (Kousal), 7. Červenka (Čerešňák, Radil), 29. Čerešňák (Rákos), 48. Hájek (Čerešňák, Smejkal), 50. Kaut (Smejkal, Čerešňák) – 21. Čajka (Křepelka), 29. Lakatoš (Junttila). Rozhodčí: Pražák, Zeliska – Frodl, Štěpánek. Vyloučení: 7:6, navíc Havlín (MBL) 5+20 za zásah do oblasti hlavy nebo krku. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 8791. Střely na branku: 40:31. Zblokované střely: 22:19. Hity: 10:9. Vhazování: 37:24. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 5:2.

Vomáčka – Hájek, Čerešňák (A), Dvořák, Šustr, Vála, Musil, Houdek – Smejkal, Červenka (C), Kaut – Kousal, Zohorna, Radil – Mandát, Poulíček (A), Vondráček – Lichtag, Rákos, Herčík

Růžička – Pyrochta (A), Čech, Havlín, Bernad, Jánošík (C), Pavlík, Křepelka – Skalický, Fořt (A), Doležal – Junttila, Čajka, Lakatoš – Buchtele, Hradec, Rekonen – Dvořáček, Závora, Stránský – Malát

P a r d u b i c e – Mladoboleslavští hokejisté ve městě perníku a koní nezačali vůbec dobře, protože už v 7. minutě po gólech Tomáše Zohorny a Romana Červenky prohrávali 0:2. Ve druhé části se jim nicméně podařilo vrátit zpátky do téměř ztraceného zápasu, když ve 29. minutě vyrovnával druhým sezonním gólem Dominik Lakatoš. Jenže domácí Dynamo odpovědělo hned za dalších 13 sekund zásluhou v tento večer čtyřbodového Petera Čerešňáka. Domácí těsné vedení drželi až do třetí části, v níž dvěma góly v rozmezí 154 sekund definitivně rozhodli. Bruslaři tak v enteria aréně na další body nedosáhli.

Oba týmy do zápasu 4. kola postavily mezi tři tyče brankáře, kteří v prvních třech kolech utkání nestartovali. Pro pardubického Vomáčku šlo extraligový debut, pro mladoboleslavské Růžičku o sezonní. A právě kolem jeho brány se v první periodě hrálo častěji. Už ve 2. minutě Tomáš Zohorna dokázal sebrat kotouč Jánošíkovi a po opakovaných střelách z levé strany dopravit kotouč do sítě odrazem Růžičkův beton. Hned v další minutě skončilo utkání pro Havlína, který za zákrok na Herčíka vyfasoval trest na pět minut plus do konce utkání. Bruslaři se ve čtyřech bránili úspěšně až do chvíle, kdy za vyhození kotouče ze hřiště putoval za katr Bernad.

Dynamo si s vylepšenou přesilovkou dokázalo poradit. Po diagonálním pasu Čerešňáka z pravé strany trefil poloprázdnou klec Bruslařů Roman Červenka a zapsal si tak svou první extraligovou trefu za Pardubice - 2:0. Pro zelenobílé šlo o první obdržený gól v oslabení, až do této chvíle byli stoprocentní. V poslední minutě úvodního dějství mohli Bruslaři snížit, když Lakatoš žabičkou za obranu vysunul Čajku. Jeho zakončení mezi betony ale nebylo přesné a Vomáčka si ještě před první sirénou poradil i s ranou Pavlíka od modré.

Bruslařům se hned po přestávce podařilo snížit. Křepelkovu střelu z modré vyrazil Vomáčka ke své pravé tyči, odkud bekhendem přesně dorážel Petr Čajka a kotouč po hraně proskákal až za čáru. Pro mladého obránce Křepelku to byl první extraligový bod v kariéře. A ještě veseleji bylo ve 29. minutě, kdy Junttila z vlastního pásma lobnul kotouč na útočnou modrou, Dominik Lakatoš úspěšně obral Dvořáka a přehodil Vomáčku - 2:2. Jenže už za dalších 13 sekund znovu vedlo Dynamo po přesně střele Petera Čerešňáka z modré čáry. Bruslaře to ale nijak neochromilo, navíc při prvních přesilovkách Středočechů zažila domácí obrana pořádně horké chvilky. Dynamo ale nakonec těsné vedení udrželo.

Po přestávce dostali mladoboleslavští hokejisté šanci vyrovnat při přesilové hře, ale pokus Lakatoše z modré a Doležala od pravé tyčky dokázal Vomáčka zachytit. A tak na druhé straně definitivně rozhodly ve svůj prospěch domácí Pardubice. Ve 48. minutě z modré do levé šibenice přesně pálil Libor Hájek a za další dvě minuty se prosadil Martin Kaut, který zužitkoval přihrávku Smejkala zpoza branky a z pravého kruhu neomylně zvýšil na 5:2. A tak Bruslaři na východě Čech utržili první porážku sezony a poprvé skončili bez bodu.

HC Dynamo Pardubice:
Marek Zadina: Povedlo se nám do utkání vstoupit přesně tak, jak jsme chtěli. Podařilo se nám soupeře zatlačit, být aktivní a hodně forčekovat. Ve třetím střídání jsme dali gól na 1:0, to nám hodně pomohlo. První třetina z naší strany byla velmi dobrá. Druhá ale dobrá nebyla, soupeř byl aktivnější a vyrovnal na 2:2. Ten moment, kdy jsme se rychle vrátili do vedení 3:2 nám ale obrovsky pomohl. Ve třetí třetině jsme zase byli aktivnější, měli hru pod kontrolou a přidali čtvrtý gól. Měli jsme také skvělé oslabení, kluci to dobře ubránili, ale musíme si na to dávat pozor.
BK Mladá Boleslav:
Richard Král: Ze zápasu bych vypíchnul dva momenty. Vstup do utkání byl z naší strany ustrašený, první dvě nebo tři střídání od nás byla zoufalá. Jen jsme čekali, až nám to tam spadne. Zadruhé jsme si řekli, že je potřeba, abychom hráli čistě a za půlku zápasu jsme strávili skoro jedenáct minut v oslabení, což je tady samozřejmě smrtící. A další věc. Dali jsme na 2:2, ve druhé třetině jsme hráli velice dobře a byli, myslím, lepším týmem. Za nějakých dvacet vteřin ale dostaneme gól na 3:2, což je velká rána a Pardubice už si to potom pohlídaly.