BK MLADÁ BOLESLAV

Nejsou vidět, ale bez nich by to nešlo: statistikář Václav Nocar

7. 7. 2016
Autor: Lukáš Chuchválek
M l. B o l. – Začínáme slibovaný seriál článků, které tu ještě nikdy nebyly! Představíme vám zákulisí zápasů, jaké jsme veřejně ještě nikdy nezkoumali a vy se přesvědčíte, že existuje spousta nenápadných pozic, na kterých jsou lidé, bez kterých by to prostě nemohlo fungovat. První díl jsme věnovali Václavu Nocarovi, šéfovi statistiků. Statistiky totiž musí dělat a vytvářet každý extraligový klub.

Jakožto statistikář načínáte už třetí sezónu a vedoucí statistikář druhou sezónu. Mohl byste čtenářům přiblížit, jak jste se k této činnosti dostal?

Všechno začalo postupem Mladé Boleslavi do extraligy, se kterou je spojováno mnohem více povinností než s první ligou. Bylo tedy potřeba zajistit šest lidi, kteří budou pracovat na postu statistikářů, a kteří budou schopni pracovat s tablety a budou časově velice flexibilní. Logicky klub napadlo, že by bylo vhodné, kdyby to byli mladí lidé, a tak nám přišla do školy nabídka na tuto práci. Já jakožto dlouholetý fanoušek jsem tak vycítil, že bych si mohl částečně splnit svůj sen a pracovat v zázemí klubu, anebo mu tímto způsobem nějak pomoct. Věděl jsem, že hokej nikdy hrát nebudu, ale přesto mě hokej neskutečně baví, a takto je to pro mne ideální.

Než jste vůbec s děláním statistik začal, jaká byla vaše očekávání toho, jaké to bude, a jak se nakonec lišila od reality?

Popravdě, čekal jsem, že dostanu tablet, ve kterém bude vše strašně složité, a že se budu muset učit spoustu věcí nazpaměť. Den před prvním školením jsem měl opravdu velkou trému a strach, že nedokážu hokej sledovat jinak než jako fanoušek. Po příchodu na stadion jsem poznal všechny ostatní, kteří byli úplně stejně vyplašení jako já. (úsměv) Po proškolení se ale zdálo, že to nebude zase až tak složité, a že to bude jen o tom dokázat se soustředit na správnou věc. Během přípravného zápasu jsme si dokázali ve všem udělat systém a docela jsme si i zvykli koukat se na hokej tak trochu jinak.

Jak probíhá pro statistikáře extraligový zápas? Stíháte si zápas i přes povinnosti vyplývající z této práce užít aspoň trochu i jako běžný divák?

Vše pro mě začíná zhruba hodinu před zápasem, kdy dostanu do rukou tablety a musím je připravit na daný zápas pro ostatní statistikáře. Poté zapínám počítač, abych mohl v průběhu zápasu kontrolovat všechny údaje a zda se na internetu vůbec objevují. První rok jsem si hokej i docela užíval a stíhal jsem ho celkově sledovat, ale od minulé sezóny, kdy jsem se stal vedoucím statistik a mám tak zodpovědnost i za ostatní, na tohle čas opravdu nemám.

Mohl byste stručně představit členy vašeho týmu statistikářů?

Člověk, bez kterého bych se k této práci nikdy nedostal, a který mě upozornil právě na tuto nabídku, je Radomír Holan, který má spolu s Janem Slabihoudkem na starosti střely. Spolu se mnou se o ice-time neboli měření času jednotlivých hráčů na ledě stará Vratislav Vařečka. No, a ti, kteří se starají o vhazování a hity, jsou naši dva hokejisté Martin Vácha a Ondřej Černoušek. Velký dík také patří i Jakubu Machačovi a Martinu Bobkovi a taky lidem z redakce webu a onlajnů, kteří nám pomáhají v případě, že je někdo nemocný, nebo nemá čas.

Mají z vašeho pohledu zápasy, co se týče záznamu statistik, většinou spíše klidný průběh, nebo musíte řešit často nějaké problémy?

Zpočátku to občas někde zaskřípalo nebo jsme udělali zbytečnou chybu, ale během druhé sezóny si myslím, že každý zápas, až na menší obtíže, běžel bez problémů a dokázali jsme se výborně sehrát a pracovat jako tým.

Na jaké problémy tedy narážíte nejčastěji a jak je řešíte?

Náš velký nepřítel je rychlost internetu, ale i tento problém se dá řešit za pochodu a už nás ani tolik nepřekvapí. Problémy, které se řeší o něco hůře, jsou chyby, které zaviníme my sami, jako jsou nepřesnosti nebo přehlédnutí různých věcí. Ještě se mi ale nestalo, že by se takovýto problém nedal vyřešit.

Máte ze statistik i nějaké výjimečné zážitky?

Pro mě osobně byl největším zážitkem postup do play-off a postup Mladé Boleslavi do semifinále play-off. Je to opravdu krásny pocit, když vám klub, kterému fandíte celý život, najednou takhle roste před očima a dělá neskutečné pokroky.

Na zimním stadionu musíte být prakticky celou sezónu. Jak obtížné je skloubit činnost statistikáře např. se školními, popřípadě pracovními povinnostmi nebo s osobním životem?

Mně to až takový problém nedělá. Se školou to zvládám skloubit úplně bez problémů vzhledem k tomu, že se hraje vždy ve večerních hodinách. Naštěstí nemusím trávit příliš času na stadionu mimo hrací dny, takže ani s osobním životem není žádný větší problém.

Jak podle vás vypadá ideální statistikář? Sháníte teď před sezónou nové tváře?

Je důležité, aby rozuměl hokeji a zvládal pravidlové minimum. Také je důležité, aby měl hokej rád a bavil ho. Je potřebná určitá časová flexibilita a chuť učit se nové věci. Zatím nikoho nového nehledám.

Děkujeme za rozhovor.

deneme bonusu