BK MLADÁ BOLESLAV

Zpátky v čase: Boleslav jede na horské dráze, pokaždé končí třetí

1. 8. 2015
Autor: Jitka Čechová
M l. B o l. – V našem historickém putování tentokrát prostudujeme dvousezónní období v letech 1962 až 1964. Oba ročníky si jsou hodně podobné, v obou totiž středočeský celek prošel složitějším obdobím, aby nakonec zdárně skončil "na bedně".

Boleslavský Spartak si několikrát hrábne na dno, pokaždé ale urve třetí pozici! (1962-1964)

Sezona 1962/1963 byla zahájena řadou přátelských utkání a pěti mezinárodními zápasy. Boleslav viděla budoucí reprezentanty SSSR – mužstvo juniorů, které hrálo se Spartakem a vyhrálo 6:1, kdy největší pozornost poutal autor tří branek Firsov. Utkání sledovaly čtyři tisíce lidí, kteří byli zvědaví, zda se mužstvu podaří nejméně zopakovat uplynulou sezonu. Dále Spartak porazil SC Einheit Dresden 16:1, prohrál s národním mužstvem Rumunska 2:5 a zdejší publikum vidělo ještě zápas ČSSR B – Finsko 6:5, ve kterém čs. reprezentační sestava strhla vítězství na svou stranu až v poslední třetině. (Toto mužstvo hrálo v únoru v Mladé Boleslavi znovu, tentokrát s NDR a prohrálo 2:4.)

Mezinárodní utkání

I tentokrát byla hokejová sezona zpestřena mezinárodními zápasy. Boleslav hrála například s příslušníkem 1. švédské ligy AIK Skeleftea 5:7. Hrálo se zde také významné utkání ČSSR B – Winnipeg Moroons 3:2. Asi největší zajímavostí je, že se v Mladé Boleslavi dohrávala 1. liga. Spartak Praha Sokolovo (Sparta) měl uzavřen zimní stadion, a tak mistrovské utkání s mistrem ČSSR ZKL Brno byl odehrán právě zde. V tomto utkání padl návštěvnický rekord stadionu. Přišlo 7400 lidí, mezi kterými bylo samozřejmě mnoho příznivců Sparty z Prahy a okolí.

O první body zahajovala Boleslav doma s Motorletem, který jej vlastně v minulé sezoně připravil o úspěch. Spartak vyhrál 6:1 a největší pozornost patřila brankáři Kloučkovi (V. Kvaček ukončil hráčskou kariéru). Noviny tehdy psaly „Trpká lekce Motorletu v Mladé Boleslavi“.

Dlouhodobě se ale právě nedařilo. Po porážce Spartaku v Kolíně v šestém kole a domácí prohře se Spartakem Praha Sokolovo B byla Boleslav najednou až na desátém místě. Vzpruha přišla až na ledě Spartaku Hradec Králové, kde se podařilo Boleslavi vyhrát 3:2. Na „obrátce“ měli Mladoboleslavští z 11 zápasů 11 bodů a osmé místo. Tedy žádná sláva. A bylo hůř. Když Spartak prohrál v Havlíčkově Brodě 0:8, přišlo na následující tradiční derby s Kolínem je dva tisíce lidí. Ti, co nedorazili, ovšem mohli litovat, protože přišli o jednoznačné vítězství 7:1 a také premiéru nadějného mladého obránce z Nymburka Františka Benedikta. Tým se nakonec přeci jen „chytil“ a po vítězství nad Dynamem Karlovy Vary 4:1 obsadilo finální a po utrápené sezoně docela dobré čtvrté místo.

V závěru viděli zdejší diváci ještě další mezinárodní zápas, a to Spartak MB – SC Wismut Karl-Marx-Stadt 3:4, ve kterém debutoval mladý odchovanec Vokáč a všechny branky Spartaku dal Hodek.

B mužstvo Spartaku se v krajském přeboru (bývalá divize) umístilo na velice lichotivém druhém místě. Dorostenecký přebor ČSSR měl čtyři skupiny, přičemž boleslavští chlapci hráli ve skupině B a obsadili třetí místo. Trenérem mužstva byl František Šichta.

Pokud byla právě popsaná sezona jako na houpačce, tou další prolétli boleslavští hokejisté doslova jako na horské dráze. Přičemž přípravu na ročník 1963/1964 měli boleslavští hokejisté zkomplikovanou v tom, že nemohli hrát doma, protože v Mladé Boleslavi se finišovalo v dostavbě severní tribuny, a tak se za ledem jezdilo hlavně do Prahy. Přípravné zápasy jako takové pak Spartak vyrazil odehrát v rámci Slezského poháru do Opavy (Dukla Jihlava, Dynamo Pardubice, Prostějov, Košice, Oprava), kde obsadili třetí místo. Před mistrovskými boji se střetli opět s národním týmem Rumunska (13:7).

V nové sezoně pak zimní stadion kromě zmíněné tribuny představil divákům také dvě světelné časomíry s ukazateli skóre. V druhé polovině října stačili hokejisté ještě odstartovat v tradičním poháru 2. ligy, kde byli vyřazeni až v semifinále. V bojích o body měl trenér Hanzl téměř stejné družstvo (na vojnu šli Milan Andlt, Odražina a brankář Ouzký), počítal s odchovanci Vokáčem, Ulmanem, Jaroslavem Andltem, Langem a bratislavským Zábojníkem.

2. liga se tentokrát hrála ve třech skupinách v Čechách a jedné na Slovensku. V úvodu ve skupině B prohrála Boleslav s B týmem Tesly Pardubice 1:5 a další debakl následoval doma, kde Spartak prohrál 2:9 s Motorletem. První bod mužstvo získalo doma až s Kolínem (3:3), načež vyhrálo v Havlíčkově Brodě 2:1. Doma hrála Boleslav s Třebíčí opět jen 3:3 a diváci tak první vítězství viděli až v devátém kole, kdy na mladoboleslavském ledě konečně padl Liberec (2:4). Jenže po následné porážce v Třebíči byla Boleslav dokonce předposlední!

Naštěstí ale následovalo velké vzepětí sil. Spartak vyhrál doma nad Havlíčkovým Brodem 7:1 a následovala i venkovní výhra v Liberci. Tým začal stoupat vzhůru. V 19. kole byla Boleslav pátá, to když porazila Tatru Kolín 5:2. I když to potom Kolín odvedl a vyhrál 4:2, závěrečnými výhrami nad Třebíčí a Havlíčkovým Brodem vybojovali boleslavští hokejisté třetí místo se ziskem 28 bodů. Vedoucí Motorlet jich měl ovšem 47 a druhý Kolín 34. Čtyři nejlepší celky 2. ligy pak hrály kvalifikaci o dvě postupová místa.

Dorostenci vybojovali v lize třetí místo a zajímavostí je, že byli nejslušnějším mužstvem své skupiny. Ovšem pohár slušnosti získalo i první mužstvo Spartaku. Druhý dorost bohužel sestoupil z krajského přeboru. Krajským přeborníkem se stal B tým Spartaku. Archivy také prozrazují, že v tomto roce se stal juniorským reprezentantem ČSSR Milan Andlt, odchovanec Spartaku ANZP, který byl v uvedeném roce v Dukle Litoměřice. V reprezentaci Čech se objevil dorostenec Spartaku Lang.

deneme bonusu
×
Dnes v 16:45 | Z9
Mountfield HK
BK Mladá Boleslav