BK MLADÁ BOLESLAV

Ondřej Ježek: Snažíme se vychytat slabé stránky hráčů a pracovat na nich

31. 5. 2022
Autor: Tomáš Taybner, Jitka Čechová
M l. B o l. – Tradiční mezisezónní rozhovor s kondičním trenérem Ondřejem Ježkem, který květnem odstartoval svou třetí sezonu v Bruslařském klubu, jsme tentokrát doplnili ještě i o pohled na finiš loňského ročníku, který z velké části stál právě na fyzičce Bruslařů. Jaká je vlastně práce kondičního kouče právě ve vrcholu sezony, čím se takový hokejista stravuje a jak důležitá je regenerace? Řeč samozřejmě přišla i na letošní letní přípravu, individuální přístup k hráčům nebo spolupráci s novým trenérem Čihákem.

Vrátila bych se ještě ke konci loňské sezóny, kde měla fyzická kondice hráčů na konečném výsledku lví podíl. Alespoň o tom tak všichni mluvili. Jaký je váš pohled na věc?

Zatím jsem za tu dobu, co jsem tady, nezažil, že by někdo nechtěl makat. Myslím si, že kluci celou sezónu na ledě i mimo něj pracovali výborně a poslední fáze ukázala, že byli opravdu dobře připravení. Cítím, že svou roli sehrála nepříliš ideální základní část. Kluci si toho byli vědomi, semkli se a jako parta to urvali. Čistě o kondiční aspekt tedy určitě nejde, těch aspektů bylo víc. Jsem rád, že kluci v závěru dokázali tu svoji celoroční práci prodat a dopadlo to, jak to dopadlo.

My spolu obvykle mluvíme v průběhu léta, kdy to není aktuální téma, ale napadá mě – jak vlastně s hráči ve finiši sezony pracujete?

V play off je nejdůležitější regenerace, takže dobrý spánek a jídlo. Je tam spousta věci, které se snažím s kluky dělat, ať už je to zotavování po zápasech nebo naopak udržovat v nich sílu. Samozřejmě je třeba osekat věci, které jsou nepodstatné a dělat jen to, co pomůže k lepšímu výkonu. Primární je však ta regenerace.

Pomáháte také zraněným hráčům, kteří potřebují speciální režim?

Samozřejmě se s pomocí fyzioterapeutů a doktorů snažíme kluky dát do kupy. Letos mě napadá třeba Miloš Kelemen, který měl problémy s kolenem a hrál jen zápasy. V takovém případě je nejdůležitější toho hráče dostat na led, aby byl provozuschopný, měl energii a mohl podat co nejlepší výkon.

V základní části jste na venkovní zápasy nejezdil, zatímco v play off už ano. Je to spojené s tím, že máte v nadstavbě víc práce nebo to třeba souvisí i s týmovostí?

Byli jsme tak s trenéry dohodnutí, že na venkovní zápasy v základní části jezdit nemusím. V play off je to pak krok dopředu, přičemž ta soudržnost a parta tam také hrají roli. Navíc si můžu pohlídat stravování hráčů před zápasem, po zápase i na hotelu. Někteří kluci jsou zvyklí na to, že se s nimi před zápasem individuálně rozcvičuji nebo po zápase spolu máme posilovnu a protažení. Také jsem součástí týmu, který je tak pospolu a já tak můžu klukům kdykoliv poradit.

Jak skládáte jídelníček a mění se nějak v průběhu sezony?

Za mě je potřeba, aby kluci měli dostatek energie. Před zápasem je tedy třeba, aby svaly měly dostatek svalového glykogenu a kluci pak měli z čeho brát. Po zápase naopak co nejrychleji doplnit tekutiny a bílkoviny, které pomáhají k rychlé a správné regeneraci. Ta skladba je v průběhu sezóny víceméně stejná a řeší se hlavně strava předzápasová a pozápasová. V play off je větší důraz na množství jídla, přidáváme hráčům navíc sacharidy a bílkoviny podle vytížení.

Pojďme k letní přípravě. Jak probíhá?

Někteří kluci mají za sebou už skoro čtyři týdny, jde hlavně o hráče, kteří nebyli tolik vytížení v play off a juniory. Další se postupně připojovali. Jako poslední zatím začali Tomáš Šmerha, který hrál se Spartou finále a Pavel Kousal, který byl s nároďákem. Oba dostali delší volno, takže ti teď začali teprve druhý týden. Já se snažím držet trend, který jsem tu před třemi lety nastavil. Ta příprava se samozřejmě rok od roku posouvá dál a já se snažím ji ještě vylepšit, ale ten základ je z 80 % stejný.

Můžete nějak popsat těch zbývajících 20 %? Co je jinak?

Teď v úterý a čtvrtek jsme zařadili dvoufázové tréninky kondičního rázu na rotopedech, někteří tam mají nějaké běhy. Snažím se přípravu individualizovat na slabé stránky konkrétních hráčů a podle toho sestavuji program.

Jak takovou slabou stránku hráče zjistíte?

Je to formou testů například na fakultě nebo mám i svoje vlastní testy, které jsou zaměřené na pohyb a sílu. Po testování na základě výsledků sestavíme plán, abychom hráče mohli posunout dál.

Vnímají sami hráči, kde mají problém, nebo jsou překvapeni, když se od vás dozví výsledky?

Těžko říct, ale asi to bude u každého jiné. Někteří jsou tomu testování více otevření, na ty výsledky dají a zajímají se o ně. Jiné to třeba tolik nezajímá, když to řeknu trochu "nehezky". Pro někoho to je prostě jenom nějaké číslo. Ale řekl bych, že spousta z nich patří do té první skupiny.

Nedílnou součástí rozhovorů s hráči během letní pauzy je otázka na letní přípravu. Poznáte na hráči, jestli ho letní příprava baví nebo se ji snaží přetrpět?

Jsou typy hráčů, kteří tu letní přípravu a celkově i tréninky mimo led moc nemusí. Většinou jsou to ti, co mají rádi puk, hry na ledě nebo si rádi zahrají třeba tenis, golf a jiné. Právě oni ten letní dril příliš nemusí. Většinu těch kluků tady už dobře znám. Už je mám vytipované a vím, komu co sedí a komu zase ne, což je normální.

Musíte být v těchto případech i trochu psycholog, abyste věděl, na koho zatlačit a jak?

Určitě ano. Ve skupině plné lidí je to vždycky tak trochu o psychologii.

Chystáte hráčům i nějaké "zábavnější dny"? Něco pro odlehčení?

Teď jsme měli poprvé herní středu, kdy chceme, aby si kluci odpočinuli hlavně hlavou od toho drilu a striktní práce, kterou po nich vyžadujeme. Hráli jsme florbal a basketbal, dokonce jsme byli i v bazénu, což bylo pro kluky zpestření, protože jsme bazén poslední dva roky kvůli covidu nemohli využívat.

Nemůžeme se nezeptat na nového trenéra Ladislava Čiháka. Jak s ním probíhá spolupráce?

Pan Čihák má trochu jiný pohled na přípravu. Já byl zvyklý na něco jiného, takže je to hodně o komunikaci. Někdy má třeba nějaké požadavky, které by rád viděl i v tréninku. Začali jsme před čtyřmi týdny, předtím jsme se neznali, takže si na sebe budeme postupně zvykat. Zatím to všechno probíhá dobře, takže uvidíme.

Suchá příprava končí 1. července, jak budete pokračovat?

Vlastně podle toho, jak kluci nastupovali do přípravy, jsem si je rozdělil do 2-3týdenních bloků. Dělal jsem to stejně i v posledních dvou letech. Ten systém a nastavení bych chtěl zachovat, přičemž ladit a upravovat to budeme podle toho, jak se budou hráči cítit. Budeme sledovat tu zátěž, jestli to není moc nebo málo, a následně na to reagovat.

Jste v kontaktu se zahraničními hráči, kteří tu nejsou?

Jsem vlastně v kontaktu s Mitchem Fillmanem a Marisem Bičevskisem. Se Slováky, kterým před pár dny skončilo mistrovství světa, jsme si zatím vyměnili jen zprávy. S nimi teď budu řešit jejich aktuální zdravotní stav a jak postupovat dál. Takže vlastně se všemi kromě Gašpera Krošelje, kterého si sám řeší Lukáš Mensator.

Jak se řeší situace, kdy někteří hráči kvůli mistrovství světa nestihnou suchou přípravu?

Ta sezóna je pro ně až extrémně dlouhá a náročná z hlediska fyzického i psychického, takže je nejdůležitější, aby se dali dohromady a odpočinuli si. Potom je to samozřejmě takové složitější, protože toho času na přípravu není tolik, ale samozřejmě se to dá zvládnout. Většina kluků si v takovém případě sežene nějakého kondičního trenéra a 2-3 týdny se s ním připravují a pak nastoupí s týmem až na led. Není to úplně ideální, ale na druhou stranu jim tu možnost reprezentovat moc přeji. Je však opravdu důležité, aby kluci měli tu pauzu po sezóně. Potřebují z toho vypadnout, odpočinout si a nabrat sílu i chuť do nové sezóny. Ještě máme asi měsíc a půl na to, aby se kluci dali dohromady.

Děkujeme za rozhovor.

deneme bonusu
×
Dnes v 15:00 | MUB
BK Mladá Boleslav
HC Junior Mělník
×
Dnes v 09:00 | Z5
HC Frýdlant
BK Mladá Boleslav
×
Dnes v 14:15 | Z7
HC Náchod
BK Mladá Boleslav
×
Dnes v 16:00 | Z8
HC Energie Karlovy Vary
BK Mladá Boleslav