BK MLADÁ BOLESLAV

Nikdy nebudeme spokojení, znělo z kabiny. Jaká byla první polovina sezony?

17. 3. 2020
Autor: Vojtěch Tůma
M l. B o l. – Hokejová sezona 2019/2020 sice skončila způsobem, jaký mohl málokdo z nás předpokládat, ovšem i tak se do kronik klubu BK Mladá Boleslav zaznamenala opravdu tučným písmem. Bruslaři prožili historicky nejúspěšnější základní část, během níž nejenže pravidelně bodovali a prali se o nejvyšší příčky, ale zároveň svými výkony rozdávali radost fanouškům. Jak daleko by to celek z města automobilů ve vyřazovací fázi dotáhl, už se nikdy nedozvíme. Nic nám ale nebrání na uplynulých a na sportovní zážitky velice bohatých deset měsíců zavzpomínat. V úvodní části této rekapitulace se budeme věnovat předsezónnímu období (změny v kádru a ve vedení klubu, příprava) a také první polovině základní části.

Nová éra boleslavského hokeje"

Prvního května minulého roku oznámil klub BK Mladá Boleslav tradičně očekávané novinky před nadcházejícím ročníkem Tipsport extraligy. Bruslaři přivedli pět nových akvizic – obránce Martina Ševce s Mitchellem Filmannem a útočníky Davida Ciencialu, Jana Stránského a Adama Zbořila. Krátce před začátkem základní části se k mužstvu připojil ještě Marek Hrbas. Několik změn se uskutečnilo také v realizačním týmu a v řadách klubového vedení. Asistentem sportovního ředitelem Radima Vrbaty byl jmenován Václav Nedorost, novým sportovním ředitelem mládeže se stal Petr Haken a kondiční přípravu A-týmu dostal na starosti Ondřej Ježek. V rámci nové filozofie chtěli Bruslaři postavit mužstvo především na hráčích mladšího či středního věku, které mělo doplnit pár ostřílených borců s potřebnými zkušenostmi. Zároveň se začal klást daleko větší důraz na mládež. „Naší hlavní ambicí bude vychovávat kvalitní hráče jak pro klub, tak třeba pro reprezentaci nebo zahraniční soutěže. U mládeže nevidíme jako hlavní cíl tlak na výsledky, prioritou bude rozvoj hráčů," nechal se slyšet Radim Vrbata.

Práce bývalého elitního útočníka Arizony či Vancouveru a jeho kolegů vnesla mezi všechny, co se okolo mladoboleslavského hokeje pohybují, vlnu optimismu. Radim disponuje neuvěřitelnou pracovitostí a svědomitostí. Jeho vize, jak klub posunout, ačkoliv byla neobvyklá, se nám líbila. Umožnili jsme mu, aby si k sobě vybral kvalitní lidi. Například Petr Haken má velké zkušenosti jak s trénováním reprezentační mládeže, tak s extraligou. Myslím si, že už první měsíce jejich práce ukazují řadu pozitivních změn. Věřím, že cesta, na kterou se klub vydal, přinese ovoce, i když to třeba bude až za pár let. Na podobu kádru se dívám velmi pozitivně. V minulosti jsme udělali několik kroků, které se nám úplně nevyplatily, sahali jsme po jménech, hráčích, od kterých jsme očekávali hodně. Obvykle to byli navíc i dost drazí hráči, a ne vždy se to zúročilo," uvedl náměstek primátora a člen klubového představenstva Daniel Marek.

Netradiční příprava: žádné soustředění a málo zápasů

Přípravné období oproti minulým rokům proběhlo v trochu odlišném duchu. Tradiční soustředění se nekonalo, Bruslaři navíc odehráli jen šest přípravných utkání. „Zaměřili jsme se na výbušnou sílu, maximální sílu, rychlost a rychlostní vytrvalost. Chceme, aby nás na ledě zdobil především výborný pohyb. Nižší počet přípravných zápasů jsme zvolili proto, abychom měli prostor se zaměřit hlavně na trénink," řekl po suché části přípravy trenér Radim Rulík. Jeho svěřenci se v předsezónním období střetli pouze s českými soupeři. Dvakrát změřili síly s Litvínovem a se Spartou, jednou vyzvali Karlovy Vary a extraligového navrátilce z Kladna. Celek z města automobilů se radoval z vítězství pětkrát ze šesti případů, jedinou porážku mu uštědřili během letní přestávky mocně posilující Pražané. Z hlediska získaných bodů vyšla příprava nejlépe Pavolu Skalickému, jenž posbíral dvě branky a tři asistence. A jak dobře víme, svou formu si přenesl i do zbytku sezony.

Na předsezónní tiskové konferenci se představitelé vedení klubu, trenéři i hráči shodli na tom, že velice důležitý bude dobrý vstup do základní části, který se v předchozích sezonách mladoboleslavským hokejistům většinou vyhýbal, na což doplatil třeba trenér Vladimír Kýhos. „Opravdu moc bych si přál, abychom se letos vyvarovali větším výkyvům, nepotkala nás zranění, měli jsme klid na práci a od začátku si šli pro play-off. Každá sezona s sebou přináší spoustu neznámých, spoustu proměnných. Ale to je vlastně to, proč to všichni děláme a co nás na tom baví. Napětí, hra, skutečnost, že nevíte, jak to dopadne. Každopádně mužstvu, trenérům, manažerům i všem ostatním kolem mužstva hodně věřím. Věřím, že budeme fungovat, že půjdeme úspěchu naproti a ten se pak dostaví," prohlásil předseda představenstva a spolumajitel klubu Jan Plachý.

Splnění jednoho z předsezónních cílů

Přání Bruslařů se vyplnilo, začátek nového ročníku se jim opravdu podařil. Z úvodních sedmi duelů prohráli svěřenci Radima Rulíka a Pavla Patery jen jeden, když neudrželi těsné vedení na ledě Liberce. Po utkání sedmého kola proti Litvínovu se Mladá Boleslav dokonce vyhoupla do čela extraligové tabulky. „Určitě je to dobrý pocit, ale sezona je dlouhá. Stále na sobě musíme pracovat, snažit se odstraňovat malé chybičky a vypilovat naši hru do detailů," krotil nadšení Pavol Skalický. Právě slovenský útočník patřil v první polovině základní části k největším tahounům týmu. Během tohoto období si udržel bilanci téměř jednoho bodu na zápas, když nastřádal jedenáct branek a třináct asistencí, velice dobře si rovněž vedl ve statistice +/-. Vedle Skalického se individuálně dařilo také Adamu Zbořilovi, potřebné zkušenosti dodával elitní lajně kapitán Michal Vondrka.

Podzim ale zároveň přinesl i několik nepříjemných událostí. Operaci krční páteře musel narychlo podstoupit Sabahudin Kovačevič. „Doktoři mi řekli, že jsem byl jen kousek od toho, abych skončil na vozíku,“ řekl slovinský obránce, který ve zbytku sezony podporoval Bruslaře z pozice fanouška. Od poloviny října se Středočeši kvůli jeho obnoveným problémům s kolenem museli obejít také bez brankáře Jana Růžičky. Vedení klubu muselo na jeho zranění zareagovalo bleskově. První posilou Mladé Boleslavi v rozběhnuté základní části se stal talentovaný Radek Haas. Po velice dlouhé době opustil celek z města automobilů Pavel Musil. „Strávil tu téměř sedm sezon, do Bruslařského klubu přišel ještě jako dvacetiletý mladík, který u nás dozrál ve skvělého hokejistu, jakým dnes je, a který si získal přízeň fanoušků. To rozhodnutí je nicméně oboustranné – byť to tu Pavel má rád, i on sám uznal, že potřebuje nový impuls," okomentoval situaci Radim Vrbata.

Musilovo místo v sestavě zaujal lotyšský bojovník Maris Bičevskis, v průběhu listopadu se útočné řady Bruslařů rozrostly ještě o Žigu Jegliče a Mária Luntera. Sportovní ředitel klubu později uvedl, že se rozhodl nové akvizice přivést již v průběhu sezony kvůli tomu, aby jim dopřál dostatek času na aklimatizaci v novém prostředí. Mladé Boleslavi se v první polovině základní části dařilo především na domácím ledě, kde prohrála jen čtyři utkání ze čtrnácti. Vyprodat ŠKOENERGO Arénu se povedlo pouze na utkání s Kladnem. Jen v tom nejlepším na něj bude vzpomínat Karel Klikorka, který proti Rytířům vstřelil svou první branku v Tipsport extralize. Sečteno a podtrženo, Středočeši během úvodních šestadvaceti kol posbírali sedmačtyřicet bodů, a vyrovnali tak svůj historicky nejlepší výsledek ze sezony 2015/2016. „Hráči ale vědí, co jsme nastolili a jak to tady s námi trenéry chodí. I kdybychom vyhráli všechny zápasy, tak nikdy nebudeme spokojení,“ nepřipouštěl si uspokojení trenér Pavel Patera.

deneme bonusu