BK MLADÁ BOLESLAV

Nejsou vidět, ale bez nich by to nešlo: videorozhodčí Lukáš Horák

10. 7. 2016
Autor: Zdena Bobková
M l. B o l. – Skrumáž v brankovišti, puk se povážlivě pohybuje na brankové čáře, načež ho brankář zalehne. Rozhodčí přeruší hru a případně rozpaží nebo ukáže na branku. Prakticky ihned se vydá k boxu trestoměřičů s jasným gestem – jdeme volat video! Zajímá vás, komu při domácích extraligových zápasech volá hlavní rozhodčí, pokud si není jistý, zda padla nebo nepadla branka? V Mladé Boleslavi funkci videorozhodčího zastává Lukáš Horák a v našem prázdninovém seriálu NEJSOU VIDĚT, ALE BEZ NICH BY TO NEŠLO, jsme s ním natočili zajímavé interview, ve kterém nám on sám představil nejen svou práci, ale i něco navíc.

Lukáši, úplně na začátek se vás zeptám, jak jste se vůbec k práci videorozhodčího dostal? Nebo kdo vás k ní přivedl?

K práci videorozhodčího mě přivedl můj kamarád a fotograf Bruslařského klubu, Honza Pavlíček. Chodili jsme spolu do jedné třídy na střední škole. Honza věděl o mém zájmu o sport a na zimním stadionu se uvolnilo toto místo začátkem sezóny 2009/2010 a on mě tenkrát o této možnosti řekl. Prakticky vůbec jsem neváhal a tuto výzvu přijal. Rozhodně toho nelituji.

Můžete říct, co vás na této práci baví, nebo naopak nebaví?

Sice to dělám už 7 sezón, ale ač to bude znít možná zvláštně, nikdy jsem během této doby nepocítil sebemenší pochybnosti. Tato práce mě neskutečně baví, jsem moc rád, že se dostanu do zákulisí klubu, řeším sporné situace, které jsem dříve jako fanoušek ledního hokeje jen pozoroval z pohodlí domova. Teď ovlivňuji, zda padl gól či nikoli, nejsem jen pozorovatelem, aktivně se zapojuji.

Kde na stadionu je místo, odkud sledujete zápasy a odkud rozhodujete o sporných momentech?

Během zápasů jsem v relativně malém prostoru hned vedle kotle domácích fanoušků. Sedím se v prosklené kukani, kde mám vše potřebné - techniku, klid a dobrý výhled na ledovou plochu. Spolu se mnou se tu nachází také delegovaný videorozhodčí z ČSLH a obsluha světelných obrazovek. Na tribuně přede mnou bývá Doktor Buben a prakticky celou sezonu skvěle fandící boleslavští fanoušci.

Často rozhodujete sporné okamžiky hokejových zápasů, což je poměrně nezáviděníhodná situace. Jak moc těžké je v tomto ohledu zachovat chladnou hlavu a kolikrát se třeba na záznam podíváte, než skutečně předáte hlavnímu rozhodčí konečný verdikt?

Přiznám se, že jsem byl v úplných začátcích, kdy jsem začal jakožto videorozhodčí pracovat, hodně nervózní a bál jsem se každé ošemetné situace kolem branek. Postupem času jsem ale získal potřebnou jistotu a teď jsem při sporných situacích v naprostém klidu a pohodě. Při posuzování, zda padl gól či nikoli, záleží na konkrétní situaci. Během sezóny se naskytne několik sporných gólů, některé jsou vyřešeny po 2-3 shlédnutích, lze je tak považovat za jednodušší, ale spíše převládají momenty, kdy si zpomaleně přehráváme danou situaci až šestkrát či vícekrát.

Jaký nejkurióznější gól nebo situaci jsi musel posuzovat?

Na tuto otázku mám jednoznačnou odpověď. Sezóna 2010/2011, zápas s Vítkovicemi. Zde jsem spolu s delegovaným videorozhodčím neuznal ostravskému celku regulérní branku. Střela od vítkovického hráče prošla skrz síť, těsně za tyčkou, a odrazila se zpět do brankoviště, jakoby se jednalo o jasnou tyč. Ani ve zpomalených záběrech, které jsme tenkrát měli k dispozici, nebylo vidět, že dal hostující tým branku. Puk se totiž při zpomalení často mění v černou šmouhu a bylo velice obtížné správně rozhodnout. Záběry České televize, které byly jednoznačně průkaznější, jsme dostali bohužel až po několika minutách, mezitím už jsme však rozhodli jinak a výrok nešlo vzít zpět. Celou situaci provázel zmatek a nejasnosti. Na tento moment nikdy nezapomenu, tohle by se totiž nikdy nemělo stát.

Jste na vše sám, nebo je vás víc, kteří situaci posuzují?

Při každém zápase jsme na rozhodování dva - já a delegovaný videorozhodčí. Těch se u mě během sezóny vystřídá zhruba deset. Když nám zavolá hlavní rozhodčí, danou situaci si přehráváme, ať už reálně či zpomaleně a diskutujeme. Většinou si ještě navíc vše zvětšujeme lupou. Na většině zápasů bývá přítomný i delegát, který s námi ale sporné situace neřeší a není přímo s námi během třetin.

Co vše taková práce videorozhodčího vlastně obnáší?

Zhruba hodinu před každým zápasem zkontroluji, zda funguje veškerá technika, za kterou zodpovídám. Kamery, obrazovky, DVD přehrávače, telefony. Půl hodinu před zápasem chodím do kabiny rozhodčích, občas s nimi prohodím pár slov, tak jako s delegátem a videorozhodčím ze svazu, se kterým budu zrovna spolupracovat. Na trestné lavici přenechám přenosný telefon, kterým bude hlavní rozhodčí v případě sporné situace telefonovat ke mně. Následně se vrátím k technice a čekám na zahájení zápasu. Těsně před zahájením ještě zkoušíme telefonické spojení s hlavním rozhodčím, zda je vše tak, jak má být. Během zápasů pak už zkoumám sporné situace, pokud nějaká nastane. Bývá to zhruba jednou za šest zápasů. Mojí hlavní náplní je tak přezkoumání autorů střelce branky a asistentů. Od loňské sezony tahle činnost spadá také pod videorozhodčího. Pokud je zrovna přestřelka, opravdu se nenudím.

(pro doplnění celého článku přinášíme rovněž výňatek z Pravidel Tipsport extraligy ledního hokeje, ve kterém je jasně definována činnost videorozhodčího - toto pravidlo je uvedeno pod celým rozhovorem)

Můžete vy sám upozornit rozhodčího na to, že padl gól? Nebo čekáte na povel od hlavního rozhodčího z boxu trestoměřičů?

Samozřejmě se může stát, že si na videu všimneme něčeho, co hlavní rozhodčí na ledě nezpozorují. Pro tyto situace máme speciální červené světlo, připevněné na trestné lavici a ovládané na dálku. Světlo můžeme v případě potřeby rozsvítit, jakmile si toho rozhodčí všimnou, přeruší hru a situaci budeme společně telefonicky řešit. Ale během svých 7 let v práci videorozhodčího jsem tuhle situaci ještě nikdy nezažil, rozhodčí na ledové ploše jsou často v ošemetných situacích velmi pozorní a přesní.

Sám jste řekl, že jste fanouškem hokeje. Stíháte si ale hokej užít i během zápasu? Nebo musíte být neustále ve střehu?

Naprostou většinu zápasů si užívám. Samozřejmě nepolevuji v koncentraci a na moji práci se soustředím a především dávám pozor při závarech před některou z branek. Často po těchto situacích koukám na hlavní rozhodčí, zda neupozorňují zvednutím ruky k uchu na to, že budou předešlou situaci konzultovat s videorozhodčím. Pokud se hra nepřeruší okamžitě, mám s předstihem dostatek času na přezkoumání situace.

Změnila vám práce videorozhodčího pohled na hokej? Vidíte nějaké situace jinak, než byste je viděl jako divák?

Hodně situací během zápasů vnímám jinak než dříve. Hlavně situace týkající se vyloučení a předbrankového prostoru. Díky tomu, že vím o mnoho více než obyčejný fanoušek, dění na ledě vnímám objektivně a s chladnou hlavou. Když sleduji zápasy z pohodlí domova nebo naživo na jiných stadionech, vnímám hokej opravdu jako fanoušek. Až na situace, kdy hlavní rozhodčí konzultuje branku s videorozhodčím. To přesně vím, jaké chvíle oba dva prožívají, jak spolu komunikují, a snažím se zpovzdálí odhadnout, zda bude branka uznána nebo ne.

Děkujeme za rozhovor.

Pravidlo č. 99 – Užití brankového videorozhodčího k určení gólu

Pro doplnění celého rozhovoru přinášíme i pravidlo, jímž se videorozhodčí musí při své práci řídit. Jedná se o pravidlo č. 99 – Užití brankového videorozhodčího k určení gólu.

Pravidlo má 7 bodů:
1. Konzultace mezi brankovým videorozhodčím a hlavním rozhodčím je možná pouze na vyžádání hlavního rozhodčího nebo brankového videorozhodčího.
2. Pokud je dosaženo gólu nebo to vypadá, že bylo dosaženo gólu, hlavní rozhodčí učiní bezprostředně rozhodnutí a potom, pokud je to nezbytné, konzultuje s brankovým videorozhodčím. Záleží na brankovém videorozhodčím, zda potvrdí rozhodnutí hlavního rozhodčího, nebo jej z pádných důvodů vyvrátí.
3. V případě, že přezkoumání videozáznamu bylo neprůkazné, bude platit původní rozhodnutí hlavního rozhodčího.
4. Pokud brankový videorozhodčí požaduje konzultaci s hlavním rozhodčím kvůli možnému gólu, který žádný rozhodčí na ledě nepostřehl, stanovisko brankového videorozhodčího bude rozhodující.
5. Pokud ani rozhodčí, ani brankový videorozhodčí nepotvrdí možný gól během nejbližšího přerušení hry, další přezkoumání po následujícím vhazování není možné.
6. Pokud není bezprostředně po konci třetiny nebo prodloužení žádný podnět hlavních rozhodčích ani brankového videorozhodčího k přezkoumání sporné situace, přezkoumání nemůže být provedeno jakmile hráči opustili led.
7. Přezkoumání brankovým videorozhodčím podléhají pouze následující situace:
a. Zda puk přešel za úroveň brankové čáry.
b. Zda byl puk v brance dříve, než se branka dostal mimo pozici.
c. Zda byl puk v brance před nebo po uplynutí hrací doby na konci třetiny či prodloužení.
d. Zda byl puk nasměrován nebo odpálen do branky rukou či nohou, anebo zda byl do branky úmyslně nasměrován nebo odpálen jakoukoli částí těla útočícího hráče.
e. Zda se puk odrazil do branky od rozhodčího na ledě.
f. Zda byl puk zasažen vysokou holí nebo nad úrovní příčné tyče útočícím hráčem v poli dříve, než vnikl do branky.

Zdroj: Pravidla Tipsport extraligy ledního hokeje

deneme bonusu
×
Dnes v 17:00 | MUB
HC Žabonosy
BK Mladá Boleslav
×
Dnes v 09:45 | Z5
BK Mladá Boleslav
HC Turnov 1931
×
Dnes v 12:00 | Z9
BK Mladá Boleslav
Mountfield HK
×
Dnes v 14:45 | Z7
BK Mladá Boleslav
Bílí Tygři Liberec